Reklama
  • Wtorek, 5 lipca 2016 (13:05)

    Cykle bez jajeczkowania

Owulacja nazywana też jajeczkowaniem jest stałym okresem w miesięcznym cyklu każdej płodnej kobiety. Wtedy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Zwykle organizm sygnalizuje ten moment, produkując przezroczysty śluz (ma on ułatwić przemieszczanie się plemników i zapłodnienie), skokiem temperatury ciała i bólem jajników.

U wielu kobiet objawy te są na tyle wyraźne, że potrafią one określić, kiedy mają dni płodne nawet bez wykonania testów owulacyjnych. Jednak nawet u zdrowej kobiety od czasu do czasu może się zdarzyć, że jajeczkowanie w którymś miesiącu w ogóle nie wystąpi. Wtedy mówimy, że miała ona cykl bezowulacyjny.

Kiedy kobieta nie ma owulacji

Reklama

To zdarza się u kobiet, u których długość poszczególnych cykli znacznie się waha. Jednak cykl bezowulacyjny może dotyczyć także tych, które potrafią przewidzieć u siebie miesiączkę z wyprzedzeniem – wystarczy, że przez krótki czas żyły w stresie, miały zaburzenia poziomu hormonów, cierpią na choroby układu rozrodczego (np. zespół policystycznych jajników) lub musiały przyjmować leki antyhistaminowe albo psychotropowe.

Jeżeli zaobserwujemy u siebie brak owulacji, warto iść do ginekologa. Po badaniu położniczym i przeanalizowaniu wyników morfologii lekarz będzie mógł wprowadzić odpowiednie leczenie. Jeżeli konieczna będzie terapia hormonalna, trzeba przygotować się na przyjmowanie leków przez minimum pół roku. W sytuacji, w której przyczyna problemów jest natury psychicznej, specjalista może zalecić chorej kontakt z psychologiem, zaś ten – odpowiednią terapię.

Planujesz ciążę? Pamiętaj!

Obecność śluzu płodnego i pozytywne testy owulacyjne nie dowodzą, że owulacja wystąpiła. Ostatecznym jej potwierdzeniem jest wzrost temperatury ciała. U każdej zdrowej kobiety w ciągu roku może wystąpić jeden lub nawet dwa cykle bezowulacyjne. Po trzydziestym roku życia płodność kobiety zaczyna powoli spadać. Związane jest to ze starzeniem się komórek jajowych oraz z ich krótszą żywotnością.

Twoje Imperium
Więcej na temat:cykl | to | pami

Zobacz również

  • W Polsce z roku na rok rośnie liczba osób dotkniętych niepłodnością lub mających problemy z poczęciem dziecka. Chodzi tu już nie tylko o osoby, które po 30. lub 40. decydują się na... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.