Reklama
  • Wtorek, 19 stycznia 2016 (13:05)

    Diagnoza męskiej bezpłodności

Od dawna staramy się o dziecko, jak na razie bezskutecznie. Nie jesteśmy już młodzi. Bardzo prawdopodobne, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być niepłodność męża. Jakie badania trzeba wykonać, aby to sprawdzić możliwie jak najdokładniej? Czy samo badanie nasienia wystarczy? Ewelina M., Wałbrzych.

Reklama

W takim przypadku wykonujemy badania fizykalne: przeprowadza je urolog. Rozpoznaje się takie wady, jak np.: żylaki powrózka nasiennego, zmiany gruczołu krokowego, wsteczny wytrysk. Badanie obrazowe – przede wszystkim USG – służy do wykrycia nieprawidłowości w przepływie krwi, ujawnia też żylaki powrózka nasiennego.

Wazogram da obraz radiologiczny nasieniowodów. Natomiast analiza nasienia obejmuje zarówno cechy fizyczne, jak i ocenę liczby oraz jakości plemników. Oceniane są wtedy: ruchliwość plemników, a także inne elementy morfotyczne. Każde dobre laboratorium powinno poinformować pacjenta o warunkach przygotowania się do badania oraz o transporcie materiału (jeżeli nie jest pobierany bezpośrednio w miejscu gdzie jest analizowany).

W dalszej diagnostyce może być wykonane badanie mikrobiologiczne (posiew) nasienia. Osobną grupą badań są analizy genetyczne (kariotyp) oraz badania w kierunku zmian w genie CFTR.

Dr n. med. Andrzej Marszałek, internista, specjalista diagnostyki laboratoryjnej

Świat & Ludzie
Więcej na temat:diagnoza | USG

Zobacz również

  • To problem społeczny i demograficzny, z którym boryka się już co piąta para starająca się o dziecko. O tym, w jaki sposób można temu zaradzić, opowiada lek. med. Robert Gizler, specjalista... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.