Reklama
  • Czwartek, 14 maja 2015 (15:05)

    Metody walki z niepłodnością

To problem społeczny i demograficzny, z którym boryka się już co piąta para starająca się o dziecko. O tym, w jaki sposób można temu zaradzić, opowiada lek. med. Robert Gizler, specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu.

Reklama

Naprzeciw niepowodzeniom par wychodzą specjalistyczne kliniki. W Polsce działa ich obecnie ok. siedemdziesięciu. Część z nich realizuje pierwszy program rządowy na lata 2013-2016, który refunduje leczenie zakwalifikowanym osobom.

Przyczyn niepłodności jest wiele i dotyczą one zarówno kobiet, jak mężczyzn, dlatego diagnozowanie powinno obejmować równocześnie oboje zainteresowanych. Do lekarza warto udać się po roku bezskutecznych starań o dziecko, jeśli kobieta ma mniej niż 35 lat. Starszym zaleca się badania już po półrocznych bezowocnych próbach.

Wskazania do leczenia

Wyraźnymi przesłankami do podjęcia prób metodą in vitro są: znacznie obniżone parametry nasienia (niezależnie od przyczyny), niemożność wywołania owulacji, a także niedrożność jajowodów, czy zaawansowana endometrioza.

W tym samym stopniu brane są pod uwagę niepowodzenia przy wykorzystaniu innych metod wspomaganego rozrodu i nieokreślone przyczyny niepłodności.

Kto otrzyma pomoc?

Do programu rządowego kwalifikują się od razu pary z rozpoznaną bezwzględną przyczyną niepłodności, czyli takie, dla których jedyną szansą na rodzicielstwo jest zapłodnienie in vitro. W wypadku względnej przyczyny muszą one przedstawić dokumentację medyczną, potwierdzającą minimum 12-miesięczny nieskuteczny proces leczenia, a także uprawnienia do korzystania ze świadczeń publicznych. Program obejmuje też osoby, które mogą stracić płodność w wyniku czekającego ich leczenia, np. onkologicznego.

Warunkiem jest jednak wiek kobiety. Przystępując do programu, kobieta nie może mieć ukończonych 40 lat. Zapłodnienie in vitro w ramach programu Ministerstwa Zdrowia musi być wykonane z komórki jajowej partnerki oraz nasienia partnera. Nie obejmuje omawia- nej procedury z użyciem nasienia dawcy lub komórek jajowych dawczyni.

Kliniki mogą przyjąć jedynie określoną liczbę zakwalifikowanych par, zgodnie z przyznanym budżetem. Pozostałym parom pozostaje leczenie w tych samych klinikach – odpłatnie, ale z większym pakietem.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza wywiad medyczny z obojgiem partnerów. Następnie wykonuje przyszłej mamie transwaginalne USG, po czym zaleca serię szczegółowych badań. Mężczyzna zaś rozpoczyna procedurę od przebadania nasienia. Na tym spotkaniu warto omówić wszelkie szczegóły zapłodnienia.

W Polsce około 1,5 mln kobiet bezskutecznie próbuje zajść w ciążę. Blisko 60% par wymaga specjalistycznej pomocy, z czego ok. 15 tys. potrzebuje leczenia metodą in vitro.

Szczegóły zabiegu

IVF, czyli procedura zapłodnienia pozaustrojowego, polega na pobraniu od pacjentki komórki jajowej, a od mężczyzny plemników oraz połączeniu ich poza organizmem kobiety. Po uzyskaniu zarodków i ich prawidłowych dalszych podziałach są one podawane bezpośrednio do jamy macicy.

Telemax
Więcej na temat:USG | wskazania | kto | wroc

Zobacz również

  • Owulacja nazywana też jajeczkowaniem jest stałym okresem w miesięcznym cyklu każdej płodnej kobiety. Wtedy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Zwykle organizm... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.