Reklama
  • Piątek, 29 maja 2015 (11:05)

    Niepłodność to nie wyrok

Jak pokonać problem, opowiada lek. med. Robert Gizler, ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu.

Naprzeciw niepowodzeniom par wychodzą specjalistyczne kliniki. W Polsce działa ich obecnie około siedemdziesięciu. Część z nich realizuje pierwszy program rządowy na lata 2013 -2016, który refunduje leczenie zakwalifikowanym osobom.

Przyczyn niepłodności jest wiele i dotyczą one zarówno kobiet, jak mężczyzn, dlatego diagnozowanie powinno obejmować równocześnie oboje zainteresowanych. Do lekarza warto udać się po roku bezskutecznych starań o dziecko, jeśli kobieta ma mniej niż 35 lat. Starszym zaleca się badania już po półrocznych próbach.

Kto otrzyma bezpłatną pomoc?

Reklama

Do programu kwalifikują się od razu pary z rozpoznaną bezwzględną przyczyną niepłodności, czyli takie, dla których jedyną szansą na rodzicielstwo jest zapłodnienie in vitro.

W wypadku względnej przyczyny muszą one przedstawić dokumentację medyczną, potwierdzającą m.in. 12-miesięczny nieskuteczny proces leczenia i uprawnienia do korzystania ze świadczeń publicznych. Program obejmuje też osoby, które mogą stracić płodność w wyniku czekającego je leczenia, np. onkologicznego.

Przystępując do leczenia, kobieta nie może mieć ukończonych 40 lat. Zapłodnienie musi być wykonane z komórki jajowej partnerki i nasienia partnera. Kliniki mogą przy jąć jedynie określoną liczbę zakwalifikowanych par, zgodnie z przyznanym bu dżetem. Pozostałym pozostaje leczenie odpłatne.

W Polsce około 1,5 mln kobiet bezskutecznie próbuje zajść w ciążę. Blisko 60% par wymaga specjalistycznej pomocy, z czego ok. 15 tys. potrzebuje leczenia metodą in vitro.

Ważne!

IVF, czyli procedura zapłodnienia pozaustrojowego, polega na pobraniu od pacjentki komórki jajowej, a od mężczyzny plemników oraz połączeniu ich poza organizmem kobiety. Po uzyskaniu zarodków i ich prawidłowych dalszych podziałach są one podawane bezpośrednio do jamy macicy.

Super TV
Więcej na temat:niepłodność | Nie | kto | wroc

Zobacz również

  • Jej podstawą jest dogłębna diagnostyka. Dzięki tej metodzie wiele kobiet mających problemy z płodnością może zajść w ciążę naturalnie i bezpiecznie. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.