Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca (08:00)

    Przełom w leczeniu niepłodności

Reklama

W Polsce z roku na rok rośnie liczba osób dotkniętych niepłodnością lub mających problemy z poczęciem dziecka. Chodzi tu już nie tylko o osoby, które po 30. lub 40. decydują się na rodzicielstwo, ale także o osoby młode. W równym stopniu jest to problem, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Dla wielu par jedyną szansą na potomstwo jest metoda in vitro. Nie przez wszystkich jest ona jednak akceptowana. Dlatego naukowcy szukali metody o skuteczności równej in vitro, ale bardziej naturalnej. Taką metoda jest AneVivo.

Silikonowe łono

AneVivo zostało opracowane przez szwajcarską firmę biotechnologiczną Anecova przy wsparciu naukowców z Politechniki Federalnej w Lozannie. W metodzie tej wykorzystuje się silikonową kapsułkę (nazywaną także silikonowym łonem), która ma 1 cm długości i 1 mm szerokości. Wypełnia się ją plemnikami i komórkami jajowymi, a następnie umieszcza na 24 godziny w macicy. W kapsułce dochodzi do połączenia się komórek i wczesnego rozwoju zarodka.

Po 24 godzinach mający 1 cm długości i 1 mm szerokości pojemniczek jest wyjmowany. Następnie wybiera się z niego zdrowe zarodki i po 2-4 dniach umieszcza je z powrotem w ciele kobiety. Zdaniem lekarzy to może być prawdziwy przełom w leczeniu niepłodności w Polsce. Można bowiem przeprowadzić zapłodnienie wewnątrz ciała kobiety, bez używania szalki i nakłuwania komórek jajowych.

Plemnik z komórką jajową łączą się w metodzie AneVivo w naturalny sposób, a proces zapłodnienia i późniejszy wzrost zarodka pobudzają naturalne substancje odżywcze, a nie laboratoryjne odżywki. Co więcej, zarodek pierwsze godziny swojego rozwoju spędza w macicy, czyli w swoim naturalnym środowisku, jakie tworzy dla niego organizm kobiety.

Pierwsze ciąże z „silikonowego łona” w Polsce

Polska jest dopiero trzecim krajem (po Hiszpanii i Wielkiej Brytanii), w którym stosowane jest AneVivo. Pierwsze dziecko poczęte dzięki tej metodzie przyszło na świat w maju 2016 roku w hiszpańskim Bilbao. W lipcu metoda pojawiła się w Polsce. Pięć miesięcy od wprowadzenia AneVivo są pierwsze ciąże.

Klinika Gyncentrum z Katowic, która jako pierwsza w kraju sięgnęła po to rozwiązanie, właśnie ogłosiła, że pary, które skorzystały z tej metody, spodziewają się dzieci. Większość par zakwalifikowanych do leczenia od lat zmagała się z problemem niepłodności i ma za sobą już długą batalię o dziecko. Dziś ciąże są w drugim lub trzecim miesiącu rozwoju i rozwijają się prawidłowo. Pierwsze porody są spodziewane w czerwcu i lipcu 2017 r.

Silikonowe Łono

Wg szacunków Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z niepłodnością zmaga się ok. 1,5 miliona Polaków. Coraz więcej par wymaga leczenia z wykorzystaniem technik wspomagania rozrodu, jak np. metoda AneVivo wykorzystująca silikonowe łono (na zdjeciu).

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • To problem społeczny i demograficzny, z którym boryka się już co piąta para starająca się o dziecko. O tym, w jaki sposób można temu zaradzić, opowiada lek. med. Robert Gizler, specjalista... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.